Search here...
TOP
Podróżuje

Pociągiem do Pragi – szybka podróż za 25 zł

Odpowiadając na Waszą prośbę, postanowiłam odświeżyć nasz ubiegłoroczny, weekendowy wyjazd do Pragi, który przynajmniej z dwóch powodów można nazwać ekspresowym. Po pierwsze do czeskiej stolicy wybraliśmy się pociągiem oszczędzając dużo czasu i pieniędzy, a po drugie na kolejne zwiedzenie miasta (tym razem we troje) mieliśmy tylko dwa dni. Nie traćmy więc więcej czasu i…. w drogę!

Z drogi śledzie, ekspres jedzie!

Nasza podróż jak zwykle rozpoczęła się z Katowic, skąd ok. 90 km przejechaliśmy samochodem autostradami A4 i A1 do Ostravy, a konkretnie do dzielnicy Svinov. Tam, tuż przy dworcu Ostrava-Svinov na parkingu w charakterystycznym ?okrąglaku? zostawiliśmy samochód, a w dalszą podróż już bezpośrednio do Pragi wybraliśmy się pociągiem linii RegioJet. Warto tutaj odnotować, że przy zakupie biletu w obie strony (Ostrava?Praga?Ostrava) otrzymaliśmy 1 dzień parkingu za darmo, a więc zapłaciliśmy tylko za jeden dzień postoju 150 CZK (23 zł).

Parking znajduje się w tym okrągłym budynku

Bilety na pociąg udało nam się kupić za 139 CZK, czyli ok 25 zł w jedną stronę od osoby dorosłej. Za Lenkę nie płaciliśmy, ponieważ dzieci do 6 r.ż. jeżdżą w Czechach za darmo. Cennik biletów i godziny odjazdów znajdziecie na stronie https://www.regiojet.com

Podróż do Pragi trwała 3h i 20 min i trzeba przyznać, że upłynęła w naprawdę komfortowych warunkach. W pociągu, do dyspozycji pasażerów jest całkiem przyzwoita oferta gastronomiczna z kuszącymi cenami ? przykładowo za 60 CZK (ok. 10 zł) można nabyć smaczną sałatkę z kurczakiem (Caesar), a za nie wiele więcej, bo tylko 90 CZK ( ok. 15 zł) zjecie całkiem przyzwoite sushi (12 kawałków). W ofercie są też desery (polecam sernik ? pyszny!) i napoje, m.in. duże piwo w butelce za 15 CZK (ok. 2,50 zł). Na podróż zaopatrzcie się jednak w gotówkę, ponieważ w pociągach nie można płacić kartą. 

Hotelowy czeski standard, czyli szału nie ma…

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się taksówką do naszego hotelu. Położony cztery kilometry od dworca głównego trzygwiazdkowy hotel Populus niczym nas nie zachwycił. Ba, po raz kolejny potwierdziły się nasze doświadczenia związane z czeskimi hotelami, które są dalekie od ideałów. Tzn. jest czysto i schludnie, ale to niestety wszystko, co mają do zaoferowania czeskie standardy. Całe szczęście będąc w Pradze naprawdę jest co robić, dlatego nasze lokum traktowaliśmy głównie jako sypialnię i śniadaniownię. Posiłki również bez szału, bez rarytasów czeskiej kuchni, a raczej babcine? Na szczęście były płatki z mlekiem i chleb z dżemem, więc Lence smakowało, a to przecież najważniejsze 🙂

Jak na wielkie miasto przystało Praga jest całkiem dobrze skomunikowana. Miejskim taborem (metro, autobusy, tramwaje, pociągi) na jednym bilecie dostaniecie się w każdy zakątek stolicy. Od wyjścia z naszego hotelu do postawienia stóp w centrum miasta mijało zwykle ok. 20 minut, więc jak na podróż bez samochodu, naprawdę nieźle. Bilet 30?minutowy (uwzględniający przesiadki na każdy rodzaj komunikacji miejskiej) kosztuje 24 CZK, czyli ok. 4 zł. Można też kupić bilet na 90 min. (32 CZK), a także jedno i trzydniowe (110 CZK i 310 CZK). Jak wspomniałam, dzieci do 6 r.ż. jeżdżą w Czechach za darmo 🙂

Uwaga: płacimy również za przewóz bagażu, który przekracza wymiary 25x45x70 cm. Bilet na bagaż kosztuje 16 CZK i jest ważny tyle czasu, na ile mamy wykupiony bilet osobowy.

Praga ? co warto zwiedzić?

Odwiedzając Pragę praktycznie nie powinno się chować aparatu/telefonu. Co krok ujrzymy tutaj coś pięknego, ciekawego i wartego uwiecznienia, dlatego Pragę najlepiej zwiedzać pieszo. Jednak jeśli pogoda nie będzie sprzyjała spacerom ? polecam skorzystać z metra, które znacznie ułatwia turystom poruszanie się pomiędzy atrakcjami i dzielnicami miasta. No dobra, czas na najważniejsze, czyli praskie miejsca, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Most Karola 

Najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w stolicy łączy pieszym traktem Stare Miasto z dzielnicą Mala Strana. Jest to najbardziej oblegana atrakcja czeskiej stolicy. Mówi się, że być w Pradze i nie zrobić sobie zdjęcia na Moście Karola, to jak nie być w Pradze 😉 Po obu stronach XIV?wiecznego mostu wznoszą się wieże, z których rozpościera się ciekawy widok na okolicę. Wstęp na wieże jest biletowany 50 CZK/os. Niestety w ciągu dnia ten najsłynniejszy czeski obiekt jest zapchany przez turystów, dlatego aby w pełni docenić urok tego miejsca polecam je zwiedzić wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Najbliższa stacja metra: Staromestska (linia A ? zielona)

Zamek na Hradczanach wraz z otoczeniem

Znajdująca się na wzgórzu budowla od 1918 r. stanowi siedzibę prezydenta Republiki Czeskiej. Nie przegapcie uroczystej zmiany warty, która odbywa się o każdej pełnej godzinie ze szczególnym wskazaniem na samo południe. Oprócz Zamku nie sposób pominąć jego najbliższego otoczenia, w którym znajduje się również podgrodzie, mury obronne, piękne dziedzińce, Katedra św. Wita czy słynna Złota Uliczka z domkami wprost z bajki.
Najbliższa stacja metra: Malostranska (linia A ? zielona)

Ratusz i rynek staromiejski

Rynek z urokliwymi, czerwonymi dachami pobliskich budynków można w pełni podziwiać z wieży ratusza. Nie szczędźcie 250 koron (za osobę dorosłą) na bilet (kasa znajduje się na 3. piętrze), gdyż widok z 70-metrowej wieży ratuszowej w pełni oddaje klimatyczne serce Starego Miasta. Dodatkowo co godzinę na średniowiecznym ratuszowym zegarze Orloj możemy zobaczyć paradę mechanicznych figur ? apostołów. Ratusz jest czynny od godz. 9.00 do 22.00 (w poniedziałki od 11.00 do 22.00).
Najbliższa stacja metra: Staromestska (linia A ? zielona)

Dzielnica żydowska ? Josefov

Przylegająca bezpośrednio do Starego Miasta dzielnica Josefov stanowi coś w rodzaju osobnego, małego miasteczka w wielkim mieście. Ze względu na plany Hitlera, aby w tym miejscu stworzyć Muzeum Wymarłej Rasy większość budynków przetrwała wojnę w prawie nienaruszonym stanie. 
Można pospacerować śladami żyjącego i tworzącego tutaj Franza Kafki oraz zwiedzić dobrze zachowany cmentarz żydowski. 
Najbliższa stacja metra: Staromestska (linia A ? zielona)

Mala Strana

Ciekawą alternatywą starego miasta będzie Mala Starna, która oferuje przepiękne zabytki, cudowne parki i urocze zaułki, do których docierają nieliczni. Jeżeli dobrze poszukacie, to znajdziecie tam m.in. Ogrody Wallensteina, Ogród Vrtbowski czy słynną ścianę Johna Lennona. Raczej nie przeoczycie małostrańskiego rynku i wyspy Kempa.
Najbliższa stacja metra: Malostranska (linia A ? zielona)

Ściana Johna Lenonna

Kafka zamiast kawki ? Praga kulturalnie 

Jeśli bardziej od kawy preferujecie sztukę i historię, to idealnym dla Was miejscem w Pradze będzie Muzeum Franza Kafki. Zresztą muzeów tutaj pod dostatkiem i to o różnej tematyce. W całym mieście znajdziecie wiele takich przybytków, które traktują o przeróżnych tematach. I tak w Pradze znajduje się m.in. wspomniane wcześniej Muzeum Franza Kafki, Muzeum Secesji i Alfonsa Muchy, Muzeum Komunizmu, a nawet muzeum dobrze znanej marki Apple czy Muzeum Piwa. Dla każdego znajdzie się tutaj coś dobrego, jedyny warunek to wolny czas. A z biegiem czasu (i zwiedzania) można zgłodnieć? 

Praga ? gdzie zjeść?

Jak w każdym wielkim mieście, tak i w Pradze praktycznie na każdym kroku możemy znaleźć restaurację, kawiarnię czy pub i z całą pewnością wiele z nich jest godnych polecenia. Zawsze kiedy tutaj jesteśmy przynajmniej raz odwiedzamy naszą ulubioną restaurację zwodowaną na Wełtawie, w pobliżu Mostu Karola. ?Marina?, bo to o niej mowa, to nietypowa restauracja mieszcząca się na statku, gdzie można posmakować zarówno tradycyjnych czeskich potraw, dań kuchni europejskiej, jak i owoców morza. Średni koszt obiadu dla trzech osób z napojami to 2000 koron ? uwierzcie mi, że to będą dobrze wydane pieniądze.

Zawsze też staramy się znaleźć jakieś nowe, nie odwiedzone do tej pory miejsce. Tym razem przemierzając wąskie praskie uliczki dzielnicy Mala Strana zauważyliśmy niepozorne wejście w głąb podwórza. Jak się okazało była to przepiękna kawiarenka z małym, otwartym dziedzińcem pośrodku, której klimat przypominał kadry rodem z ?Tajemniczego ogrodu? i ? jak się okazało ? taki był właśnie zamysł kawiarni o niezwykle trafionej nazwie ?Secret Garden?. Ten uroczy gastronomiczny zakątek znajdziecie przy ulicy Misenska 67 ? zapamiętajcie ten adres, bo warto 🙂

Uwaga: w większości praskich restauracji nie można niestety płacić kartą, pamiętajcie więc, by zawsze mieć przy sobie gotówkę w postaci czeskiej korony lub euro.

Weekend w Pradze, to z całą pewnością o wiele za mało, by w pełni zwiedzić i poznać tę wyjątkową stolicę, dlatego jeśli macie taką możliwość radzę zostać na dłużej lub wracać tu ? tak ja my ? kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Pssst! Właśnie kończę przygotowywać darmowy miniprzewodnik po Pradze w formie eBooka, byście w każdej chwili, bez względu na dostęp do internetu, mieli pod ręką najważniejsze punkty turystyczne tego miasta 🙂

«

»

4 COMMENTS

  • Agata

    Super przydatny wpis. Byłam raz w Pradze, ale jak nie zabraknie letnich weekendów zabiorę moich chłopaków na wycieczkę pociągiem. Praga jak dla mnie magiczne i romantyczne miasto na mapie, które chętnie zobaczę po raz kolejny . Buziaki ??

    • Veroni Que
      AUTHOR

      Oj tak, ja też uważam, że to jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie! Chociaż u mnie zawsze Barcelona jest nr 1 🙂

  • Klaudia

    Zachęciłaś mnie tym wpisem i właśnie kupiłam bilety na pociąg na kwietniowy weekend, wiec wszystkie wskazówki idealnie się przydadzą? A akurat na sierpień już od dawna mam kupione bilety do Barcelony ?

  • Klaudia

    Zainspirowałas mnie i bilety na pociąg do Pragi na kwietniowy weekend już kupione, wiec wskazówki z wpisu na pewno się przydadzą ? A akurat na sierpień już od dawna zaplanowana Barcelona ??

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram @veroni_que_
Please check your feed, the data was entered incorrectly.